Герда де Сус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герда де Сус
Општина
Exterioare Garda de Sus (2).JPG
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Герда де Сус is located in Романија
Герда де Сус
Герда де Сус
Местоположба во Романија
Координати: 46°27′N 22°49′E / 46.450° СГШ; 22.817° ИГД / 46.450; 22.817
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.865
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Герда де Сус (романски: Gârda de Sus, унгарски: Felsőgirda, германски: Obergierd) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.865 жители. Главното село во комуната е сместено 30 km северозападно од градот Кемпена. Во него се наоѓа дрвена црква, изградена во 1792 година.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°27′N 22°49′E / 46.450° СГШ; 22.817° ИГД / 46.450; 22.817