Чурулеаса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чурулеаса
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Чурулеаса is located in Романија
Чурулеаса
Чурулеаса
Местоположба во Романија
Координати: 46°15′N 23°02′E / 46.250° СГШ; 23.033° ИГД / 46.250; 23.033
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.368
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Чурулеаса (романски: Ciuruleasa, германски: Arileis) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.368 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Чурулеаса на Recensământ 2002


Координати: 46°15′N 23°02′E / 46.250° СГШ; 23.033° ИГД / 46.250; 23.033