Могош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могош
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Могош is located in Романија
Могош
Могош
Местоположба во Романија
Координати: 46°16′19.2″N 23°16′40.8″E / 46.272000° СГШ; 23.278000° ИГД / 46.272000; 23.278000
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.114
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Могош (романски: Mogoş, германски: Mogusch) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.114 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Могош на Recensământ 2002


Координати: 46°16′19″ N; 23°16′41″ E / 46.272° СГШ; 23.278° ИГД / 46.272; 23.278