Хореа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хореа
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Хореа is located in Романија
Хореа
Хореа
Местоположба во Романија
Координати: 46°27′N 22°58′E / 46.450° СГШ; 22.967° ИГД / 46.450; 22.967
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.371
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Хореа (романски: Horea, германски: Arroden) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живее 2.371 жител.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Хореа на Recensământ 2002


Координати: 46°27′N 22°58′E / 46.450° СГШ; 22.967° ИГД / 46.450; 22.967