Ваду Моцилор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ваду Моцилор
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Ваду Моцилор is located in Романија
Ваду Моцилор
Ваду Моцилор
Местоположба во Романија
Координати: 46°24′N 22°58′E / 46.400° СГШ; 22.967° ИГД / 46.400; 22.967
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.558
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Ваду Моцилор (романски: Vadu Moţilor, германски: Goldenau) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.558 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°24′N 22°58′E / 46.400° СГШ; 22.967° ИГД / 46.400; 22.967