Гербова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гербова
Општина
Urwegen-kirche.jpg
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Гербова is located in Романија
Гербова
Гербова
Местоположба во Романија
Координати: 45°52′N 23°44′E / 45.867° СГШ; 23.733° ИГД / 45.867; 23.733
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.059
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Гербова (романски: Gârbova, германски: Urwegen) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.059 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Гербова на Recensământ 2002


Координати: 45°52′N 23°44′E / 45.867° СГШ; 23.733° ИГД / 45.867; 23.733