Кут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кут
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Кут is located in Романија
Кут
Кут
Местоположба во Романија
Координати: 45°56′N 23°40′E / 45.933° СГШ; 23.667° ИГД / 45.933; 23.667
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)
 • Вкупно1.560
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Кут (романски: Cut, германски: Kokt, Quellendorf, унгарски: Kútfalva) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.560 жители. Комунатан се состои од истоименото село.