Понор, Алба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Понор
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Понор is located in Романија
Понор
Понор
Местоположба во Романија
Координати: 46°20′27.6″N 23°24′7.2″E / 46.341000° СГШ; 23.402000° ИГД / 46.341000; 23.402000
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно697
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Понор (романски: Ponor, германски: Gross-Poner) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 697 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Понор на Recensământ 2002


Координати: 46°20′28″ N; 23°24′07″ E / 46.341° СГШ; 23.402° ИГД / 46.341; 23.402