Бучум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бучум
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Бучум is located in Романија
Бучум
Бучум
Местоположба во Романија
Координати: 46°15′50.4″N 23°10′33.6″E / 46.264000° СГШ; 23.176000° ИГД / 46.264000; 23.176000
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.792
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Бучум е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.792 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Бучум на Recensământ 2002


Координати: 46°15′50″ N; 23°10′34″ E / 46.264° СГШ; 23.176° ИГД / 46.264; 23.176