Околиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Околиш
општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Околиш is located in Романија
Околиш
Околиш
Местоположба во Романија
Координати: 46°28′00″N 23°27′00″E / 46.46667° СГШ; 23.45000° ИГД / 46.46667; 23.45000
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно846
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Околиш (романски: Ocoliş, германски: Zaundorf) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 846 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Околиш на Recensământ 2002


Координати: 46°28′N 23°27′E / 46.467° СГШ; 23.450° ИГД / 46.467; 23.450