Сенчел

Координати: 46°12′N 23°57′E / 46.200° СГШ; 23.950° ИГД / 46.200; 23.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сенчел
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Сенчел is located in Романија
Сенчел
Сенчел
Местоположба во Романија
Координати: 46°12′N 23°57′E / 46.200° СГШ; 23.950° ИГД / 46.200; 23.950
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.790
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Сенчел (романски: Sâncel, германски: Schinern) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.790 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Сенчел на Recensământ 2002


46°12′N 23°57′E / 46.200° СГШ; 23.950° ИГД / 46.200; 23.950