Винцу де Жос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винцу де Жос
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Винцу де Жос is located in Романија
Винцу де Жос
Винцу де Жос
Местоположба во Романија
Координати: 46°23′N 22°55′E / 46.383° СГШ; 22.917° ИГД / 46.383; 22.917
Држава Романија
ОкругАлба
Површина
 • Вкупна85,27 км2 (3,292 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.964
 • Густина62,1/км2 (1,610/ми2)
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Винцу де Жос, позната и како Винц (романски: Vinţ, унгарски: Alvinc, германски: Unter-Wintz, Winzendorf, Weinsdorf, латински: Binstum) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 5.295 жители. Освен истоименото село, во комуната се наоѓаат уште 17 села.

Географија[уреди | уреди извор]

Винцу де Жос зафаќа површина од 82,27 км2 и се наоѓа на брегот од реката Муреш, на 15 km од окружниотглавен град, Алба Јулија и на околу 110 km од градот Себеш.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во центарот на комуната се наоѓа железничка станица, која е од исклучително значење за железничкиот превоз во земјата, која исто така била и попатна станица на оригиналната рута на Ориент Експрес. Во комуната има и фабрика за производство на чевли.

Туристички атракции[уреди | уреди извор]

Во Вонцу де Жос се наоѓаат остатоци од ренесансниот дворец на Георге Мартинуци, како и од доминикански дворец.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Видра на Recensământ 2002


Координати: 46°23′N 22°55′E / 46.383° СГШ; 22.917° ИГД / 46.383; 22.917