Лопадеа Нова

Координати: 46°17′N 23°49′E / 46.283° СГШ; 23.817° ИГД / 46.283; 23.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лопадеа Нова
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Лопадеа Нова is located in Романија
Лопадеа Нова
Лопадеа Нова
Местоположба во Романија
Координати: 46°17′N 23°49′E / 46.283° СГШ; 23.817° ИГД / 46.283; 23.817
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.001
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Лопадеа Нова (романски: Lopadea Nouă, германски: Schaufeldorf) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.867 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°17′N 23°49′E / 46.283° СГШ; 23.817° ИГД / 46.283; 23.817