Прејди на содржината

Салиштеа, Алба

Координати: 45°54′N 23°24′E / 45.900° СГШ; 23.400° ИГД / 45.900; 23.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Салиштеа
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Салиштеа is located in Романија
Салиштеа
Салиштеа
Местоположба во Романија
Координати: 45°54′N 23°24′E / 45.900° СГШ; 23.400° ИГД / 45.900; 23.400
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.374
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Салиштеа (романски: Săliştea, германски: Tschorren) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.374 жители. До 1965 година, местото било познато под името Чоара, кое мештаните и денес го употребуваат.

  1. (романски) Салиштеа на Recensământ 2002


45°54′N 23°24′E / 45.900° СГШ; 23.400° ИГД / 45.900; 23.400