Метеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метеш
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Метеш is located in Романија
Метеш
Метеш
Местоположба во Романија
Координати: 46°05′49″N 23°25′17″E / 46.09694° СГШ; 23.42139° ИГД / 46.09694; 23.42139
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.181
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)
Мреж. местоhttp://www.primariametes.ro

Метеш (романски: Meteş, германски: Mettischdorf, унгарски: Metesd) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.934 жители (податок од 2009).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Метеш на Recensământ 2002

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 46°05′49″N 23°25′17″E / 46.09694° СГШ; 23.42139° ИГД / 46.09694; 23.42139