Прејди на содржината

Риметеа

Координати: 46°27′N 23°34′E / 46.450° СГШ; 23.567° ИГД / 46.450; 23.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Риметеа
Општина
Куќи во центарот на селото
Куќи во центарот на селото
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Риметеа is located in Романија
Риметеа
Риметеа
Местоположба во Романија
Координати: 46°27′N 23°34′E / 46.450° СГШ; 23.567° ИГД / 46.450; 23.567
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.213
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Риметеа (романски: Rimetea, унгарски: Torockó, германски: Eisenmarkt, Eisenburg) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.213 жители. Местото порано било рударско, а денес е познато по тоа што претставува културен центар на Секелите. Во 1999 година, селото ја доби наградата Europa Nostra.

Историја

[уреди | уреди извор]

За првпат местото било спомнато под името Тороцко во 1257 година. До Тријанонскиот договор, местото било унгарска територија, коуја се наоѓала во месноста Тороцко во округот Торда Арањос.

  1. (романски) Риметеа на Recensământ 2002


46°27′N 23°34′E / 46.450° СГШ; 23.567° ИГД / 46.450; 23.567