Иѓиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иѓиу
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Иѓиу is located in Романија
Иѓиу
Иѓиу
Местоположба во Романија
Координати: 46°08′40″N 23°30′56″E / 46.14444° СГШ; 23.51556° ИГД / 46.14444; 23.51556
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно6.432
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Иѓиу (романски: Ighiu, унгарски: Magyarigen, германски: Grabendorf) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 6.432 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Иѓиу на Recensământ 2002


Координати: 46°08′40″N 23°30′56″E / 46.14444° СГШ; 23.51556° ИГД / 46.14444; 23.51556