Прејди на содржината

Сасчори

Координати: 45°52′N 23°35′E / 45.867° СГШ; 23.583° ИГД / 45.867; 23.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сасчори
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Сасчори is located in Романија
Сасчори
Сасчори
Местоположба во Романија
Координати: 45°52′N 23°35′E / 45.867° СГШ; 23.583° ИГД / 45.867; 23.583
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно5.954
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Сасчори (романски: Săsciori, германски: Schweis, Sassenberg) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 5.954 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Сасчори на Recensământ 2002


45°52′N 23°35′E / 45.867° СГШ; 23.583° ИГД / 45.867; 23.583