Бистра (Романија)

Координати: 46°23′N 23°6′E / 46.383° СГШ; 23.100° ИГД / 46.383; 23.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистра
Општина
Воденица, во Бистра, Алба
Воденица, во Бистра, Алба
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Бистра is located in Романија
Бистра
Бистра
Местоположба во Романија
Координати: 46°23′N 23°6′E / 46.383° СГШ; 23.100° ИГД / 46.383; 23.100
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно5.066
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Бистра (романски: Bistra, германски: Bistrau) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 5.066 жители. Се состои од 35 села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Бистра на Recensământ 2002


46°23′N 23°6′E / 46.383° СГШ; 23.100° ИГД / 46.383; 23.100