Видра, Алба

Координати: 46°23′N 22°55′E / 46.383° СГШ; 22.917° ИГД / 46.383; 22.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Видра
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Видра is located in Романија
Видра
Видра
Местоположба во Романија
Координати: 46°23′N 22°55′E / 46.383° СГШ; 22.917° ИГД / 46.383; 22.917
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.964
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Видра (романски: Vidra, унгарски: Alsóvidra, германски: Kappellen) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.964 жители. Се состои од 39 села, со што е втората комуна во Романија по бројот на села од кои се состои.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Видра на Recensământ 2002


46°23′N 22°55′E / 46.383° СГШ; 22.917° ИГД / 46.383; 22.917