Прејди на содржината

Хоперта

Координати: 46°19′15″N 23°52′14″E / 46.32083° СГШ; 23.87056° ИГД / 46.32083; 23.87056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоперта
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Хоперта is located in Романија
Хоперта
Хоперта
Местоположба во Романија
Координати: 46°19′15″N 23°52′14″E / 46.32083° СГШ; 23.87056° ИГД / 46.32083; 23.87056
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.372
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Хоперта (романски: Hopârta, германски: Meerport) е Општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.237 жители (податок од 2009).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Хоперта на Recensământ 2002


46°19′15″N 23°52′14″E / 46.32083° СГШ; 23.87056° ИГД / 46.32083; 23.87056