Фарау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фарау
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Фарау is located in Свет
Фарау
Фарау (Свет)
Местоположба во Романија
Координати: 46°20′29″N 24°00′21″E / 46.34139°СГШ 24.00583°ИГД / 46.34139; 24.00583
Држава  Романија
Округ Алба
Население (2002)[1]
 • Вкупно 1.909
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Фарау (романски: Fărău, германски: Brenndorf, унгарски: Magyarforró) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.909 жители (податок од 2009).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Фарау на Recensământ 2002


Координати: 46°20′29″N 24°00′21″E / 46.34139°СГШ 24.00583°ИГД / 46.34139; 24.00583