Бергин (Романија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бергин
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Бергин is located in Романија
Бергин
Бергин
Местоположба во Романија
Координати: 46°04′N 23°44′E / 46.067° СГШ; 23.733° ИГД / 46.067; 23.733
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.169
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Бергин (романски: Berghin, германски: Blutried) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.169 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Бергин на Recensământ 2002


Координати: 46°04′N 23°44′E / 46.067° СГШ; 23.733° ИГД / 46.067; 23.733