Бландијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бландијана
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Бландијана is located in Романија
Бландијана
Бландијана
Местоположба во Романија
Координати: 45°58′N 23°23′E / 45.967° СГШ; 23.383° ИГД / 45.967; 23.383
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.187
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Бландијана (романски: Blandiana, германски: Stumpach) е Општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.187 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Бландијана на Recensământ 2002


Координати: 45°58′N 23°23′E / 45.967° СГШ; 23.383° ИГД / 45.967; 23.383