Крачунелу де Жос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крачунелу де Жос
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Крачунелу де Жос is located in Романија
Крачунелу де Жос
Крачунелу де Жос
Местоположба во Романија
Координати: 46°11′N 23°50′E / 46.183° СГШ; 23.833° ИГД / 46.183; 23.833
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно4.392
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Крачунелу де Жос (романски: Crăciunelu de Jos, германски: Christendorf, унгарски: Alsókarácsonfalva) е Општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 4.392 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°11′N 23°50′E / 46.183° СГШ; 23.833° ИГД / 46.183; 23.833