Рошја де Секаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рошја де Секаш
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Рошја де Секаш is located in Романија
Рошја де Секаш
Рошја де Секаш
Местоположба во Романија
Координати: 46°03′N 23°53′E / 46.050° СГШ; 23.883° ИГД / 46.050; 23.883
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.696
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Рошја де Секаш (романски: Roşia de Secaş, германски: Rothkirchen) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.696 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°03′N 23°53′E / 46.050° СГШ; 23.883° ИГД / 46.050; 23.883