Шона (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шона
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Шона is located in Романија
Шона
Шона
Местоположба во Романија
Координати: 46°13′N 24°01′E / 46.217° СГШ; 24.017° ИГД / 46.217; 24.017
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно4.514
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Шона (романски: Şona, германски: Schönau) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 4.514 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Шона на Recensământ 2002


Координати: 46°13′N 24°01′E / 46.217° СГШ; 24.017° ИГД / 46.217; 24.017