Рошја Монтана

Координати: 46°18′N 23°08′E / 46.300° СГШ; 23.133° ИГД / 46.300; 23.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рошја Монтана
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Рошја Монтана is located in Романија
Рошја Монтана
Рошја Монтана
Местоположба во Романија
Координати: 46°18′N 23°08′E / 46.300° СГШ; 23.133° ИГД / 46.300; 23.133
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.872
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Рошја Монтана (романски: Roşia Montană, унгарски: Verespatak, германски: Goldbach, Rothseifen) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.872 жители. Комуната е сместана меѓу градовите Арад и Сибињ, по течението на реката Рошја.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°18′N 23°08′E / 46.300° СГШ; 23.133° ИГД / 46.300; 23.133