Аврам Јанку, Алба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аврам Јанку
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Аврам Јанку is located in Романија
Аврам Јанку
Аврам Јанку
Местоположба во Романија
Координати: 46°23′N 22°47′E / 46.383° СГШ; 22.783° ИГД / 46.383; 22.783
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.865
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Аврам Јанку, порано позната како Видра де Сус (романски: Avram Iancu, унгарски: Felsővidra, германски: Ober-Wider) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.865 жители. Комуната е именувана по романскиот национален херој, Аврам Јанку, кој се родил во местото. Во негова чест, денес во комуната се наоѓа меморијален центар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Аврам Јанку на Recensământ 2002


Координати: 46°23′N 22°47′E / 46.383° СГШ; 22.783° ИГД / 46.383; 22.783