Прејди на содржината

Охаба

Координати: 45°53′N 22°40′E / 45.883° СГШ; 22.667° ИГД / 45.883; 22.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Охаба
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Охаба is located in Романија
Охаба
Охаба
Местоположба во Романија
Координати: 46°4′N 23°47′E / 46.067° СГШ; 23.783° ИГД / 46.067; 23.783
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно920
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Охаба (романски: Ohaba, унгарски: Székásszabadja, германски: Neudorf) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 920 жители. Се состои од четири села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Охаба на Recensământ 2002


45°53′N 22°40′E / 45.883° СГШ; 22.667° ИГД / 45.883; 22.667