Даја Романа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даја Романа
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Даја Романа is located in Романија
Даја Романа
Даја Романа
Местоположба во Романија
Координати: 46°1′N 23°40′E / 46.017° СГШ; 23.667° ИГД / 46.017; 23.667
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.109
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Даја Романа (романски: Daia Română, германски: Dallendorf, Luprechttal, унгарски: Oláhdálya, Dálya) е Општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.109 жители. Се состои од истоименото село.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Даја Романа на Recensământ 2002


Координати: 46°1′N 23°40′E / 46.017° СГШ; 23.667° ИГД / 46.017; 23.667