Шугаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шугаг
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Шугаг is located in Романија
Шугаг
Шугаг
Местоположба во Романија
Координати: 45°46′N 23°38′E / 45.767° СГШ; 23.633° ИГД / 45.767; 23.633
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.239
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Шугаг (романски: Şugag, германски: Schugag) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.239 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Шугаг на Recensământ 2002


Координати: 45°46′N 23°38′E / 45.767° СГШ; 23.633° ИГД / 45.767; 23.633