Прејди на содржината

Алмашу Маре

Координати: 47°19′01″N 22°31′59″E / 47.317° СГШ; 22.533° ИГД / 47.317; 22.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алмашу Маре
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Алмашу Маре is located in Романија
Алмашу Маре
Алмашу Маре
Местоположба во Романија
Координати: 47°19′1.2″N 22°31′58.8″E / 47.317000° СГШ; 22.533000° ИГД / 47.317000; 22.533000
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.690
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Алмашу Маре (романски: Almaşu Mare, германски: Groß-Obstdorf, унгарски: Nagyalmás) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.690 жители.

Туристички посетувалишта во Алмашу Маре се клисурите Кибу и Глод, во која има и термалнит извор и етнографскиот музеј Ахим Емилијан.

  1. (романски) Алмашу Маре на Recensământ 2002


47°19′01″N 22°31′59″E / 47.317° СГШ; 22.533° ИГД / 47.317; 22.533