Салчуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Салчуа
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Салчуа is located in Романија
Салчуа
Салчуа
Местоположба во Романија
Координати: 46°24′N 23°25′E / 46.400° СГШ; 23.417° ИГД / 46.400; 23.417
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.785
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Салчуа (романски: Sălciua, германски: Sundorf) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.785 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Салчуа на Recensământ 2002


Координати: 46°24′N 23°25′E / 46.400° СГШ; 23.417° ИГД / 46.400; 23.417