Пошага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пошага
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Пошага is located in Свет
Пошага
Пошага (Свет)
Местоположба во Романија
Координати: 46°28′N 23°23′E / 46.467°СГШ 23.383°ИГД / 46.467; 23.383
Држава  Романија
Округ Алба
Население (2002)[1]
 • Вкупно 1.383
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Пошага (романски: Poşaga, германски: Schwarzenthal) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.383 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Пошага на Recensământ 2002


Координати: 46°28′N 23°23′E / 46.467°СГШ 23.383°ИГД / 46.467; 23.383