Лунка Мурешулуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лунка Мурешулуј
Општина
Reformed church in Székelykocsárd 1.JPG
Лунка Мурешулуј is located in Романија
Лунка Мурешулуј
Лунка Мурешулуј
Местоположба во Романија
Координати: 46°26′N 23°54′E / 46.433° СГШ; 23.900° ИГД / 46.433; 23.900
Држава Романија
ОкругАлба
Површина
 • Вкупна31,35 км2 (1,210 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.669
 • Густина85,14/км2 (22,050/ми2)
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Лунка Мурешулуј (романски: Lunca Mureşului, унгарски: Székelykocsárd, германски: Holten) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.510 жители (податок од 2009). Освен центарот на комуната, кој го носи истоименото име, во комуната се наоѓа и селото Гура Арјешулуј.

Географија[уреди | уреди извор]

Лунка Мурешулуј зафаќа површина од 31,35 км2 и се наоѓа на брегот на реката Муреш во североисточниот дел од округот Алба, на околу 10 km од градот Окна Муреш, околу 20 km од градовите Кемпија Турциј и Лудуш и 60 km од окружниот главенн град, Алба Јулија.

Се граничи со округот Клуж на север, округот Муреш на северозапад, градот Окна Муреш на запад и комуната Ношлак на југ.

Лунка Мурешуј има големо географско значење, бидејќи на нејзина територија реката Арјеш се влева во реката Муреш.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во табелата се дадени промени во бројот и етничкиот состав на населението во комуната.

Број на население Етнички состав
Година Население Романци Унгарци Германци други
1850 1.631 807 635 - 189
1900 2.134 990 1.138 6 -
1977 2.821 1.702 1.042 - 77
2002 2.669 1.719 755 - 195

Најголем број на население било регистрирано во 1977 година. Најголемиот дел од населението го сочинуваат Романци и Унгарци, а од 1880 година биле регистрирани и 9 Германци, двајца Срби, еден Словак и еден Украинец.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°26′N 23°54′E / 46.433° СГШ; 23.900° ИГД / 46.433; 23.900