Прејди на содржината

Галда де Жос

Координати: 46°11′N 23°37′E / 46.183° СГШ; 23.617° ИГД / 46.183; 23.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Галда де Жос
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Галда де Жос is located in Романија
Галда де Жос
Галда де Жос
Местоположба во Романија
Координати: 46°11′N 23°37′E / 46.183° СГШ; 23.617° ИГД / 46.183; 23.617
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно4.882
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Галда де Жос (романски: Galda de Jos, германски: Unter-Hahnenberg, унгарски: Alsógáld) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 4.882 жители. Се состои од единаесет села.


46°11′N 23°37′E / 46.183° СГШ; 23.617° ИГД / 46.183; 23.617