Радешт (Алба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радешт
Општина
Biserica din Rădesti (2).JPG
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Радешт is located in Романија
Радешт
Радешт
Местоположба во Романија
Координати: 46°16′N 23°43′E / 46.267° СГШ; 23.717° ИГД / 46.267; 23.717
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.398
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Радешт, порано позната како Темпахаза (романски: Rădeşti, германски: Thomaskirch, унгарски: Tompaháza) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.398 жители. Се состои од четири села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Радешти на Recensământ 2002


Координати: 46°16′N 23°43′E / 46.267° СГШ; 23.717° ИГД / 46.267; 23.717