Ченаде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ченаде
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Ченаде is located in Романија
Ченаде
Ченаде
Местоположба во Романија
Координати: 46°03′N 24°01′E / 46.050° СГШ; 24.017° ИГД / 46.050; 24.017
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.015
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Ченаде е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.015 жители. Се состои од три села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Ченаде на Recensământ 2002


Координати: 46°03′N 24°01′E / 46.050° СГШ; 24.017° ИГД / 46.050; 24.017