Доштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доштат
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Доштат is located in Романија
Доштат
Доштат
Местоположба во Романија
Координати: 46°1′N 23°40′E / 46.017° СГШ; 23.667° ИГД / 46.017; 23.667
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.072
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Доштат (романски: Doştat, германски: Thorstadt) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.072 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Доштат на Recensământ 2002

Надворешни врски[уреди | уреди извор]