Прејди на содржината

Униреа

Координати: 46°24′N 23°49′E / 46.400° СГШ; 23.817° ИГД / 46.400; 23.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Униреа
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Униреа is located in Романија
Униреа
Униреа
Местоположба во Романија
Координати: 46°24′N 23°49′E / 46.400° СГШ; 23.817° ИГД / 46.400; 23.817
Држава Романија
ОкругАлба
Површина
 • Вкупна99,99 км2 (3,861 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно5.808
 • Густина58,1/км2 (1,500/ми2)
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Униреа (романски: Unirea, унгарски: Felvinc, германски: Oberwinz) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 5.808 жители. Комуната е сместена покрај реката Муреш, и покрај истоименото село се состои од уште пет села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Униреа на Recensământ 2002


46°24′N 23°49′E / 46.400° СГШ; 23.817° ИГД / 46.400; 23.817