Албак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албак
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Албак is located in Романија
Албак
Албак
Местоположба во Романија
Координати: 46°27′N 22°58′E / 46.450° СГШ; 22.967° ИГД / 46.450; 22.967
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.220
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Албак (романски: Albac, германски: Allenbach) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.220 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Албак на Recensământ 2002


Координати: 46°27′N 22°58′E / 46.450° СГШ; 22.967° ИГД / 46.450; 22.967