Жидвеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жидвеј
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Жидвеј is located in Романија
Жидвеј
Жидвеј
Местоположба во Романија
Координати: 46°13′N 24°06′E / 46.217° СГШ; 24.100° ИГД / 46.217; 24.100
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно5.244
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Жидвеј (романски: Jidvei, унгарски: Zsidve, германски: Seiden) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 5.244 жители. Местото се наоѓа во Трансилваниската висорамнина и е сместено на брегот на реката Тернава. Жидвеј за првпат се споменува во 1309 година, но постојат остатоци, кои наведуваат дека местото било населени и преттоа.[2] Најстара градба во селото е црквата изградена во готски стил во 1707 година, која подоцна била изменета и добила лик на градба од барокниот стил. Заради одбрана на селото во 15. век бил изграден одбранбен ѕид околу црквата, од кој денес останале кулите над влезната порта.

Селото се наоѓа во област, во која се произведува вино, а постојат податоци дека лозје се одгледувало уште од железното доба.[3] Во средниот век, вратите на инарските визби биле поставувани за да бидат свртени кон патот, кој минувал низ селото, со цел да ги привлече патниците. Денес, Жидвеј е еден од најважните региони во производството на вино во Романија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Жидвеј Архивирано на 25 март 2012 г. на Recensământ 2002 Архивирано на 20 март 2012 г.
  2. Buza, M.; Stroia, M. (1985). „Ch. 5: Excursii in imprejurimi“. Blaj. Bucuresti: Editura Sport-Turism. стр. 83.
  3. Cotea, V.D.; Barbu, N; Grigorescu, C.C.; Cotea, V.V. (2000). „Ch. A.I.1: Podgoria Târnave“. Podgoriile si vinurile Romaniei. Bucuresti: Editura Academiei Române. стр. 22.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)


Координати: 46°13′N 24°06′E / 46.217° СГШ; 24.100° ИГД / 46.217; 24.100