Прејди на содржината

Крикау

Координати: 46°11′N 23°34′E / 46.183° СГШ; 23.567° ИГД / 46.183; 23.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
За реката во Германија, видете Крикау (река)
Крикау
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Крикау is located in Романија
Крикау
Крикау
Местоположба во Романија
Координати: 46°11′N 23°34′E / 46.183° СГШ; 23.567° ИГД / 46.183; 23.567
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.097
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Крикау (романски: Cricău, германски: Krakau) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.097 жители.

  1. (романски) Крикау на Recensământ 2002


46°11′N 23°34′E / 46.183° СГШ; 23.567° ИГД / 46.183; 23.567