Крикау (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За општината во Романија, видете Крикау
Крикау
Krückau E 04.jpg
Крикау кај Елмсхорн
Место Германија, Шлезвиг-Холштајн
Должина 37 км
Извор на југ од Калтенкирхен
53°29′31″ N; 9°34′53″ E / 53.4920° N; 09.5815° E / 53.4920; 09.5815Координати: 53°29′31″ N; 9°34′53″ E / 53.4920° N; 09.5815° E / 53.4920; 09.5815
Утока во Зестермие
53°42′52″ N; 9°30′43″ E / 53.714387033224135° N; 9.511842727661133° E / 53.714387033224135; 9.511842727661133
Слив Елба
Одлив Елба → Северно Море
Слив 275,7 км² [1]
Истек[1] Просечен среден:   2,42 м³/с
Десни притоки Хелебек, Офенау
Леви притоки Екхолтерау
Помали градови Елмсхорн
Паланки Калтенкирхен, Бармштет
Села Зестер, Зестермие
Пловност од Елмсхорн до устието (11,3 км[2])

Крикау (германски: Krückau) — река во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија, која се влева во Елба.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 53°43′N 9°31′E / 53.717° N; 9.517° E / 53.717; 9.517{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница