Лупша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лупша
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Лупша is located in Романија
Лупша
Лупша
Местоположба во Романија
Координати: 45°56′N 25°18′E / 45.933° СГШ; 25.300° ИГД / 45.933; 25.300
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.867
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Лупша (романски: Lupşa, германски: Wolfsdorf, унгарски: Nagylupsa) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.867 жители. Се состои од 22 села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Лупша на Recensământ 2002


Координати: 45°56′N 25°18′E / 45.933° СГШ; 25.300° ИГД / 45.933; 25.300