Скаришвар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скаришвар
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Скаришвар is located in Романија
Скаришвар
Скаришвар
Местоположба во Романија
Координати: 46°28′N 22°51′E / 46.467° СГШ; 22.850° ИГД / 46.467; 22.850
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.850
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Скаришвар (романски: Scărişoara, германски: Lemberg) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.850 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Скаришвар на Recensământ 2002


Координати: 46°28′N 22°51′E / 46.467° СГШ; 22.850° ИГД / 46.467; 22.850