Шпринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпринг
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Шпринг is located in Романија
Шпринг
Шпринг
Местоположба во Романија
Координати: 45°58′N 23°47′E / 45.967° СГШ; 23.783° ИГД / 45.967; 23.783
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.536
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Шпринг (романски: Şpring, германски: Gespreng) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.536 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Шпринг на Recensământ 2002


Координати: 45°58′N 23°47′E / 45.967° СГШ; 23.783° ИГД / 45.967; 23.783