Стремц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стремц
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Стремц is located in Романија
Стремц
Стремц
Местоположба во Романија
Координати: 46°13′N 23°38′E / 46.217° СГШ; 23.633° ИГД / 46.217; 23.633
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.850
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Стремц (романски: Stremţ, унгарски: Diód, Diódváralja, германски: Nußschloss, латински: Subalpestris) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.822 жители. Се состои од четири села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Стремц на Recensământ 2002


Координати: 46°13′N 23°38′E / 46.217° СГШ; 23.633° ИГД / 46.217; 23.633