Арјешен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арјешен
Општина
Arieseni 27.jpg
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Арјешен is located in Романија
Арјешен
Арјешен
Местоположба во Романија
Координати: 46°29′N 22°46′E / 46.483° СГШ; 22.767° ИГД / 46.483; 22.767
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.921
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Арјешен (романски: Arieşeni, германски: Leppusch, унгарски: Lepus) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живее 1.921 жител. Се состои од 18 села.

Арјешени е познат скијачки центар со две скијачки патеки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Арјешени на Recensământ 2002


Координати: 46°29′N 22°46′E / 46.483° СГШ; 22.767° ИГД / 46.483; 22.767